Domů / Program SD - Výstavy / detail programu

OPIČÍ KRÁL A EXPO 2010

Po 04.04. 18:00
Pá 27.05. 10:00

Místo konání: Neurčeno

Kategorie: Neurčeno

Výstava od 4.4 do 27.5.Vernisáž výstavy o čínské mytologické postavě prezentované dílem Zdeňka Sklenáře na světové výstavě v Šanghaji 2010. Ve spolupráci s galerií Zdeňka Sklenáře.

Opičí král -.EXPO 2010
Milovaný hrdina čínských mýtů Opičí král vstoupil do Čech prostřednictvím překladu sinoložky Zdenky Heřmanové a ilustrací Zdeňka Sklenáře. Mezitím uběhla polovina století a Zdeněk Sklenář se stal uznávaným umělcem nejen doma, ale i v zemi Sun Wu Kchunga (Opičího krále). Není divu, že Sklenářovy kresby zaujaly statisíce náštěvníků českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji stejně jako krátký animovaný film Studia pixel-e vycházející z malířovy předlohy. Zásluhou umělcova synovce a provozovatele "Galerie Zdeňek Sklenář" vznikla putovní výstava Opičí král - Expo 2010 obsahující část výstavy věnovanou Zdeňku Sklenářovi. Výstava, kterou již zhlédli návštěvníci v Muzea v Holicích a Muzea v Kroměříži zamíří od 4. dubna i do středočeských Neratovic. Ve foyeru Společenského domu budou umístěny kostýmy i masky z čínské opery a loutky zapůjčené ze soukromých sbírek PhDr. Zdeňky Heřmanové, Ing. Bohumila Bochňáka, Zhang Lingli doplněné fotografiemi z inscenací Opičího krále amatérskými i profesionálními soubory v Čechách. Ve foyeru budou promítány i další projekce s tematikou opičího krále. Součástí výstavy bude i výtvarná soutěž pro dětské návštěvníky vyhlášená Muzeem Emila Holuba v Holicích za podpory čínského velvyslanectví v Praze.

Z předlohy legend a ústního vypravování vznikl v 16. století román s ústřední postavou Opičího krále. Autor Wu Čcheng-en popisuje v nadsázce skutečnou cestu mnicha Süan-canga ze VII. století pro sútry buddhistických knih. Skutečnost transponoval do fantastična a vytvořil podobenství o hledání osvícení a dobra v řetězu dobrodružství a bojích s démony. Hrdiny příběhu jsou tři mnichovi smýšlení průvodci v čele s opičím králem Sun Wu-kchungem. (V překladu jméno znamená Ten, který pochopil prázdnotu). Je s podivem, že kniha pana Wu, žijícího bez společenského uznání patří k významným dílům nejen čínské, ale i světové literatury. Ve svém románu, (který z cenzurních důvodů nemohl v Čechách vyjít pod názvem Putování na Západ) rozehrál pan Wu mnohovýznamnost pojetí prázdnoty a osvětlil mnohostrannost buddhistické alegorie. Ukázal jak i ty nejbizardnější představy mohou směřovat k pravdivému pochopení světa.

Výstava ve Společenském domě Neratovice (nám. Republiky 1399) potrvá od 4. dubna do 27. května.
Otevřeno Po až Pá 10.00 až 18.00 hod, v sobotu od 13.30 do 16.00 a v době provozu SD. Vstup zdarma.

Vstupné:Fotky k programu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Video k programu:

 

 

Zpět